Ortodoncja

Dział stomatologii zajmujący się leczeniem wad zgryzu u dzieci i dorosłych.

Wszelkie niedoskonałości związane z ustawieniem zębów w jamie ustnej, czy niewłaściwym zgryzem, można wyeliminować korzystając z leczenia ortodontycznego. Do leczenia wad zgryzu ortodoncja wykorzystuje aparaty ortodontyczne. Celem aparatów ortodontycznych jest korygowanie wad zębowych i zgryzowych. Wykorzystując działanie sił na zęby i szczęki można spowodować przesunięcia zębów oraz nadać szczękom określony kierunek wzrostu. Zależnie od wady zgryzu oraz wieku pacjenta lekarz może zalecić wybór aparatu stałego lub ruchomego.

Coraz częściej leczenie ortodontyczne jest wstępnym etapem u pacjentów leczonych protetycznie lub implantologicznie.

Aparaty ortodontyczne ruchome 

To rodzaj aparatu, który pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować. Najskuteczniej działają one w wieku rozwojowym, tzn. w okresie wzrostu u dzieci i młodzieży. Czas leczenia aparatami ruchomymi jest uzależniony od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz ilości godzin, które przeznacza pacjent na noszenie aparatu.

Aparaty stałe 

Ten rodzaj aparatu składa się z zamków przyklejonych na zębach pacjenta, mocowanych do nich gumek – ligatur, a także drutu nazywanego łukiem ortodontycznym. W swojej ofercie posiadamy bogaty wybór aparatów stałych takich jak: aparaty porcelanowe, kryształowe, kompozytowe, metalowe. Zamki metalowe i ceramiczne mają takie samo działanie i funkcję. Zasadniczą różnicą między nimi jest sprawa estetyki. Zamki ceramiczne są wykonane w kolorze zębów i w związku z tym są bardzo mało widoczne podczas rozmowy.

Aparaty stałe wymagają większej dyscypliny i bardzo dokładnej higieny jamy ustnej. Pacjent zostaje poinformowany przez lekarza ortodontę o metodach czyszczenia oraz o specjalnych szczotkach, aby mycie zębów i aparatów było skuteczne.

Przebieg leczenia ortodontycznego od początku do końca:

  • Pierwszym etapem leczenia w naszym gabinecie jest konsultacja ze specjalistą, w trakcie której lekarz przeprowadza wywiad na temat oczekiwań pacjenta i potrzeb związanych z leczeniem ortodontycznym. Pobierane są wyciski.

  • Następnie przeprowadzane są badania diagnostyczne, po których ortodonta przedstawia indywidualny plan leczenia z uwzględnieniem jego kosztów, czasu trwania oraz przebiegu.

  • Kolejna wizyta w gabinecie wiąże się z rozpoczęciem leczenia. Podczas tej wizyty lekarz zakłada pacjentowi aparat i daje wskazówki dotyczące jego użytkowania.

  • Następne wizyty to wizyty kontrolne. Pacjenci z aparatami ruchomymi przychodzą na wizyty kontrolne średnio raz co 2-4 miesięcy. W przypadku pacjentów z aparatami stałymi ten okres jest krótszy i wynosi od 4 do 6 tygodni.

  • Zakończenie leczenia następuje w momencie, w którym osiągnięty zostaje zamierzony efekt.

  • W przypadku aparatu stałego po zakończeniu leczenia właściwego rozpoczyna się leczenie retencyjne, które ma za zadanie utrzymanie docelowego ustawienia zębów i zapobieganie nawrotowi wady.

Ortodoncja
Ortodoncja

Kontakt

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Napisz lub zadzwoń do naszej recepcji w celu uzyskania informacji.

Legionowo

Chotomów

© 2024 Prodental

Tooth icon