Periodontologia

Dziedzina zajmująca się chorobami przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Paradontoza co to takiego?

To choroba tkanek przyzębia – wszelkie przewlekłe procesy zapalne dziąseł oraz głębiej znajdujących się tkanek. Stanowi powszechną dolegliwość, niestety wiele osób nawet nie wie, że na nią cierpi, a tymczasem skutkiem jej nieleczenia może być utrata zębów.

Co powoduje powstawanie paradontozy?

  • niewłaściwe dbanie o higienę jamy ustnej,

  • osad, kamień nazębny,

  • źle dobrana dieta (niedobór potrzebnych witamin oraz minerałów),

  • palenie papierosów,

  • nadużywanie alkoholu,

  • wady zgryzu prowadzące do zmian w przyzębiu.

Duży wpływ na rozwój paradontozy mają inne choroby współistniejące, np:

  • cukrzyca,

  • zaburzenia metaboliczne,

  • problemy z układem krążenia,

  • obniżona odporność organizmu.

Początek paradontozy zwykle przebiega bezobjawowo

Ważne jest, aby zwracać uwagę na takie objawy jak nadwrażliwość zębów na skrajne temperatury, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, zmiana smaku – nieprzyjemny posmak, lekki ból oraz krwawienie dziąseł – szczególnie podczas szczotkowania, stan zapalny, zaczerwienienie dziąseł, obniżenie dziąseł, nadmierne gromadzenie się płytki nazębnej, zwiększona ruchliwość zębów.

Leczenie paradontozy   

W pierwszym etapie leczenia następuje ocena stanu zaawansowania procesu chorobowego. Wskazany jest instruktaż prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej oraz usunięcie czynników drażniących. We wczesnym stadium paradontozy, zalecane jest systematyczne usuwanie kamienia nazębnego (zgodnie z zaleceniami lekarza lub higienisty), jak również stosowanie past i płynów przeznaczonych do higieny jamy ustnej dla zębów wrażliwych – indywidualnie dobranych przez lekarza lub higienistę. Niekiedy konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego (antybiotykoterapia).

Jeżeli paradontoza jest w stopniu dalece zaawansowanym, a kości znacznie zniszczone, potrzebna jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Zabiegi wykonywane w celu leczenia zaawansowanej paradontozy to m.in. kiretaż, gingiwektomia, a bardziej zaawansowanymi są operacje płatowe. Oprócz zabiegów na korzeniach i kieszonkach dziąseł, wykonywane są również korekty chirurgiczne dziąsła, kości oraz stosowane są preparaty, które pozwalają na regenerację utraconej kości oraz tkanek przyzębia. Kiretaż zamknięty to usunięcie poddziąsłowych złogów kamienia bez konieczności chirurgicznego odsłonięcia korzenia. Kiretaż otwarty wiąże się z koniecznością chirurgicznego odsłonięcia korzenia. Oba zabiegi, zarówno kiretaż zamknięty, jak i otwarty, są wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Operacje płatowe są wykonywane, gdy stan paradontozy jest znacznie zaawansowany i konieczne jest usunięcie zapalnie zmienionej tkanki. Taki zabieg polega na chirurgicznym odsłonięciu dziąsła w okolicy zmiany zapalnej – ma to na celu odsłonięcie korzeni oraz kości wyrostka zębodołowego. Ułatwi to dostęp do ogniska zapalnego. Jeśli podczas wykonywanego zabiegu okaże się, że ubytek kostny jest znaczny, istnieje możliwość sterowanej regeneracji kości, czyli uzupełnienie go odpowiednimi materiałami kościozastępczymi. Zabiegi płatowe wykonywane są w miejscowym znieczuleniu, a po ich wykonaniu miejsce operowane zostaje zaopatrzone szwami.

Aby odnieść na tym polu sukces potrzebna jest jednak bardzo dobra współpraca pomiędzy pacjentem i lekarzem. Regularne wizyty kontrolne, bardzo dokładne zabiegi higieniczne oraz odpowiedni tryb życia pomogą w osiągnięciu sukcesu. 

W naszej klinice wykonujemy wszystkie wyżej wymienione metody leczenia paradontozy.

Periodontologia

Kontakt

Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Napisz lub zadzwoń do naszej recepcji w celu uzyskania informacji.

Legionowo

Chotomów

© 2024 Prodental

Tooth icon