Konieczność zastosowania łatwej i bezpiecznej formy uspokojenia pacjentów nie radzących sobie ze stresem w gabinecie stomatologicznym wzbudza duże zainteresowanie sedacją wziewną zarówno wśród lekarzy dentystów jak i samych pacjentów.
Gaz rozweselający to popularna nazwa mieszaniny dwóch gazów: tlenu i podtlenku azotu. Zabieg podawania gazu nazywany jest sedacją i ma na celu zniesienie niepokoju, strachu oraz uspokojenie pacjenta. Można ją stosować od momentu, kiedy pacjent będzie współpracował ze stomatologiem tzn. pozwoli sobie założyć maseczkę i będzie wdychał podawaną mieszaninę przez nos.
U dzieci nie ma wyznaczonej granicy wieku, od której można przeprowadzać zabieg - z doświadczenia wynika, że od około 3 roku życia. Stosujemy ten zabieg również u młodzieży i dorosłych.
Za pomocą sedacji wziewnej uzyskuje się ograniczenie świadomości pacjenta. Staje się on spokojny i zobojętniały na otoczenie, jednak świadomy i wykonuje polecenia lekarza.
Gaz ma niewielkie działanie znieczulające, lecz do większości zabiegów wskazane jest podanie środków znieczulających miejscowo.
Nie na każdego pacjenta gaz działa tak samo. Trzeba pamiętać, że dzieci po wcześniejszym leczeniu „na siłę”, z silnym lękiem przed stomatologiem, mogą się trudniej sedować lub nawet nie ulegać sedacji.
Leczenie w podtlenku azotu przynosi najlepsze efekty, kiedy stosowany jest on od pierwszej wizyty, dzieci nie są zrażone poprzednimi niemiłymi doświadczeniami. Bardzo często u dzieci po podaniu gazu dochodzi do marzeń sennych. Dzieci śnią o locie balonem, samolotem, fruwaniu nad łąką, zabawie z wróżkami. Czasem nie pamiętają, co się działo w gabinecie, a wizytę kojarzą z miłą zabawą.
Nie wszystkie dzieci potrzebuję zastosowania sedacji. Jednak aby zachęcić, przekonać, że leczenie nie jest straszne, jest to technika rekomendowana. Z czasem, stopniowo odstępuje się od stosowania gazu, stosując go tylko na określoną część zabiegu (np. na czas podawania znieczulenia).
Zabieg jest całkowicie bezpieczny. Gaz ulega szybkiej eliminacji przez płuca, po około 30 minutach zostaje całkowicie usunięty z organizmu. Można po tym czasie prowadzić samochód.
przeziębienie,
przerost migdałków podniebiennych,
choroby płuc,
choroba alkoholowa,
narkomania,
choroby psychiczne,
stwardnienie rozsiane,
pierwszy trymestr ciąży.
Przed zabiegiem nie powinno się jeść minimum 2 godziny.